برخی اصطلاحات و عبارات رایج در ترمیم موی طبیعی

«محل گیرنده مو»

در اصطلاحات راجع به پیوند مو ، محل دریافت کننده محلی است که در آن مو پیوند زده می شود . در این منطقه از پوست سر ، فولیکول های مو کاشته می شوند تا ریزش مو اصلاح شود . فولیکول های موی به کار رفته برای پیوند مو از محل دهنده ( مناطقی از پوست سر در اطراف و پشت سر که در آن فولیکول ها تحت تاثیر ژن مسئول در الگوی ریزش موی مردان قرار نمی گیرند) برداشته می شوند . در شرایط خاص قسمت های دیگر بدن مانند ساق پا و قفسه سینه می توانند منابع دهنده مو باشند . معمولاً محل های دهنده موی لازم برای پیوند مو در زنان و مردان یکسان است .

 

هدف از پیوند مو بازگرداندن تعادل زیبایی ( تعادلی که با طاس شدن سر از بین رفته ) به ظاهر فرد است . اگر ریزش مو به یک منطقه محدود شود ( به عنوان مثال ریزش با بالا رفتن خط مو یا طاسی قله سر ) و یا قسمت های بیشتری از سر را شامل شود تعادل زیبایی ظاهر فرد را به خطر می اندازد.

«زیبایی ناحیه گیرنده مو »

فرد مبتلا به ریزش مو با یک پزشک متخصص کاشت مو مشورت می کند به این خاطر که او از تغییری که به خاطر ریزش مو در ظاهرش ایجاد شده ناراضی است . پزشک به خواسته ها و نگرانی های بیمار گوش می دهد و تمام موارد زیر را در نظر می گیرد :

- سن بیمار ، محل ریزش مو ، درجه ریزش مو ، پیشرفت ریزش مو و سابقه خانوادگی بیمار در ارتباط با ریزش مو و در دسترس بودن موی اهدا کننده

- تکنیک های جراحی و روش هایی که می تواند برای رسیدن بیمار به خواسته هایش مورد استفاده قرار بگیرد و اینکه چگونه می توان این تکنیک ها و روش ها را به کاربرد تا به بهترین نتیجه ممکن با توجه به سن بیمار و ویژگی های ریزش مو و خواسته های بیمار از جمله زمان انجام عمل و هزینه آن رسید . نتیجه نهایی پیوند مو همیشه باید مطلوب ترین نتیجه برای بیمار باشد که بین پزشک و بیمار به توافق می رسد . پزشک و بیمار باید در یک روش و نتیجه پیش بینی شده پس از بحث کامل در مورد : 1- خواسته های بیمار 2- توصیه های پزشک 3- نگرانی بیمار در مورد تعداد جلسات مورد نیاز برای پیوند و هزینه و عوارض بالقوه به توافق برسند

نگرانی های اولیه در مورد زیبایی پس از پیوند مو که باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از :

خط مو ← بازسازی خط مو (Hair line) باید در موقعیتی مناسب در جلوی پوست سر انجام شود و باید در ظاهر فرد طبیعی و متناسب با سن بیمار و سازگار با موهای اصلی او باشد. پزشک ترمیم مو متخصص ماهر و با تجربه ای است که در نظر می گیرد که خط موی بازسازی شده به اندازه سن بیمار عمر کند . خط مو باید متناسب با سن بیمار در طی یک دوره از زمان طبیعی باقی بماند ؛ خط مویی که در سن 28 سالگی بیمار طبیعی به نظر می رسد باید زمانی که بیمار 48 ساله می شود همچنان طبیعی به نظر برسد . امروزه ظاهر طبیعی یک عبارت کلیدی توصیف کننده پیوند مو است .

نوع موی برداشت شده ، جهت قرار دادن گرافت ، اندازه گرافت ،تکنیک پیوند موی انتخاب شده همه اطمینان می دهند که موی کاشته شده به اندازه موی اصلی طبیعی است .

«تجربه و تکنیک های پیوند مو در ناحیه گیرنده مو »

برنامه ریزی قبل از عمل برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب انجام می شود که مطابق با انتخاب بیمار و توافق بین بیمار و پزشک متخصص است . بهترین نتایج زمانی به دست می آید که پزشک ترمیم مو در موارد زیر توانایی و تجربه داشته باشد :

-دانش زیست شناسی فولیکول مو و کاربرد آن در فرایند های پیوند مو ، ویژگی های فیزیکی مو ( کالیبر ، رنگ ، بافت) و چگونگی استفاده از این ویژگی ها برای به حداکثر رساندن زیبایی ناحیه گیرنده مو

- کاشت گرافت های فولیکولی در محدوده سایز از تک تار موها تا گرافت های با تعداد موهای متعدد و انتخاب روش پیوند مناسب برای رسیدن به نتایج مطلوب بیمار

- تکنیک های با یا بدون جراحی برای برداشتن موها ، حفاظت از گرافت ها از هنگام برداشت تا هنگام جاگذاری در ناحیه دریافت کننده مو ، آماده سازی پوست سر برای جاگذاری گرافت و کاشت گرافت در عمق و زاویه صحیح و پس از آن رشد مو با ظاهری طبیعی .

گرافت های دارای3 یا تعداد بیشتر مو برای نواحی که تراکم هدف اصلی است مناسب اند و گرافت هایی با 2 تار مو برای پشت خط رویش مو در کاکل فرونتال و گرافت هایی با 1 تار مو برای ناحیه بسیار جلو و خط موی بیمار به کار می روند

تعداد و اندازه جلسات پیوند موی مورد نیاز برای به انجام رساندن نتیجه پیش بینی شده از یک بیمار به بیمار دیگر و از یک پزشک به پزشک دیگر متفاوت است.

نوشتن دیدگاه


اشتراک گذاری این مطلب

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to telegramSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
مشاوره رایگان حضوری

مشاوره رایگان حضوری کاشت مو و ابرو با "جناب آقای دکتر پارسا نوایی" روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته بین ساعت 4 تا 6 بعدازظهر بدون نوبت قبلی در محل کلینیک برقرار می باشد.

تماس با ما

اصفهان - خیابان چهارباغ بالا - جنب مجتمع پارک - طبقه فوقانی بانک سپه - کلینیک تخصصی پوست ، پیوند مو و لیزر هور
تلفن:
03136662065
03136662224
تلفن مشاوره کاشت مو:
09109105484

مکان ما روی نقشه

برو بالا