نظرات ضد و نقیض در رابطه با عوارض فیناستراید

این حقیقت انکارناپذیر است که فیناستراید به عنوان یک داروی...

 این حقیقت انکارناپذیر است که فیناستراید به عنوان یک داروی ایمن و موثر در درمان ریزش موی آندروژتیک توسط سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) به تأیید رسیده است .با این وجود برخی از نظرات در مورد امکان باقی ماندن برخی از عوارض پس از قطع این دارو همیشه مورد توجه بوده است.انجمن بین المللی متخصصین پیوند موی طبیعی ( ISHRS) در نشست سالانه خود در سپتامبر 2015 جلسه ای برای جمع آوری اطلاعات به روز متخصصین پیوند مو بدون هیچگونه سوگرایی جهت بررسی نظرات ضد و نقیض در رابطه با عوارض استفاده از فیناسترایدو ارائه نتایج آن به پزشکان تشکیل داد.که خلاصه این جلسه که در مجله این انجمن در شماره فوریه 2016 به چاپ رسید در ادامه می آید :

finastride

اصطلاح "سندرم بعد از فیناستراید"( PFS) به تعدادی از عوارض فیناستراید که در نتیجه استفاده مداوم از فیناستراید در طول استفاده از فیناستراید که حتی ممکن است بعد از قطع مصرف آن نیز ادامه یابد اطلاق می گردد. از جمله این عوارض می توان به کاهش تمایلات جنسی و رشد سینه ها اشاره نمود. اگرچه برخی از یافته های پاتوفیزیولوژیک و دموگرافیک به علایم و نشانه های این سندرم اشاره دارد. اما بهرحال انجمن بین المللی متخصصین پیوند مو بدلیل عدم وجود تحقیقات مناسب در این زمینه از کاربرد نام این سندرم بدلیل عدم اثبات قطعی اکراه دارد. با این وجود این انجمن قویاً تأکید دارد که پیش از تجویز این دارو برای بیمار، راجع به مزایا و معایب آن برای بیماران توضیح لازم داده شود. مخصوصاً در مواردی که دیگر داروهای درمان ریزش مو پاسخگوی بیمار نبوده اندو لزوم تجویز این دارو جهت درمان ریزش مو اجتناب ناپذیر است .

مطالعات اپیدمیولوژیک گزارشاتی از عوارض جنسی این دارو به صورت کاهش تمایلات جنسی در برخی بیماران داشته است و این موارد با حضور برخی از فاکتورهای تأثیر گذار خاص حتی افزایش نیز یافته اند، فاکتورهایی همچون افزایش سن ، دیابت، فشار خون ، بیماری های عروقی محیطی، مشکلات روانی مانند افسردگی ، اعتیاد به الکل ، سیگار و داروهای مختلف. البته باید به این نکته هم دقت داشت که وقتی از یک فرد که انتظار دارد با مصرف یک دارو دچار مشکلات جنسی (مثل کاهش تمایلات ، مشکلات نعوظ و یا کاهش حجم مایع منی ) شود در این موارد سوال می شود ، به تبع در گزارشات وی نیز این موارد به صورت کاذب افزایش می یابد ، چنانکه این افزایش در مطالعات بالینی در گروه های دارونما و با افزایش سن افزایش می یابد. شیوع بروز این مشکلات بی ارتباط با فیناستراید و در ارتباط با گزارشات مشابه در بیماران با  PFS می باشد.

در مطالعات محدودی که در ارتباط با  PFSشده است نگرانی هایی از باب مناسب نبودن طراحی مطالعه یا نتیجه گیری شامل انحراف در انتخاب ، مناسب نبودن گروه شاهد ، کمی نبودن معیارهای اندازه گیری شده در ارتباط با هر دو داروی فیناستراید و دوتاستراید (داروی جدید مشابه فیناستراید) وجود دارد. همچنین مطالعات حیوانی ، بدلیل تفاوت های فیزیولوژیک و برخی جنبه های متفاوت انسان و حیوان چندان قابل تکیه نیستند .

نهایتاً این انجمندر پی انتشار یک چکیده از تمام تحقیقات قابل اطمینان تحت عنوان "توصیه نامه سلامت عمومی جهانی " بر پایه تفاوت های ژنتیک و اطلاعات بیماری های نواحی و مناطق مختلف جهان می باشد که در مرحله اول این توصیه نامه در مرکز ملی سلامت امریکا و مرکز اطلاعات ژنتیک و بیماری های خاص امریکا در حال تدوین می باشد که به محض انتشار از همین طریق به اطلاع همگان خواهد رسید.

 

دیدگاه‌ها   

# Lynn 1397-07-06 22:22
Thanks for finally writing about >نظرات ضد و نقیض در رابطه با
عوارض فیناستراید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تماس با ما

آدرس: اصفهان - خیابان چهارباغ بالا - جنب مجتمع پارک - طبقه فوقانی بانک سپه - کلینیک تخصصی پوست ، پیوند مو و لیزر هور

تلفن: 03136662065 - 03136662224

تلفن مشاوره کاشت مو: 09109105484

*6655*1*5# :USSD کد

مکان ما روی نقشه

مشاوره رایگان حضوری

مشاوره رایگان حضوری کاشت مو و ابرو با "جناب آقای دکتر پارسا نوایی" روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته بین ساعت 4 تا 6 بعدازظهر بدون نوبت قبلی در محل کلینیک برقرار می باشد.