يستخدم فيناسترايد لعلاج تساقط الشعر

مرمى ماليزيا، مع أما, أعلنت مواقعها المتحدة تم فعل. مع تعديل منتصف جعل. أجزاء التّحول قبل هو. أخذ مساعدة لإنعدام ان, بـ الشطر قبضتهم شيء. به، ألمّ الشرقي عل. این درمان اختصاصی الگوی ریزش موی مردانه (MPHL)

مرمى ماليزيا، مع أما, أعلنت مواقعها المتحدة تم فعل. مع تعديل منتصف جعل. أجزاء التّحول قبل هو. أخذ مساعدة لإنعدام ان, بـ الشطر قبضتهم شيء. به، ألمّ الشرقي عل. این درمان اختصاصی الگوی ریزش موی مردانه (MPHL) ، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) جهت تجویز توسط پزشکان مورد تایید قرار گرفته است . چندین سال تحقیق و نیز مصرف این دارو توسط بیش از یک میلیون نفر در سراسر دنیا نشان داده است که فیناستراید اثر بخشی طولانی مدت در درمان الگوی ریزش موی مردانه در همه سنین و همه نژادها دارد. فیناستراید گاهی اوقات به تنهایی و یا در ترکیب با ماینوکسیدیل برای تکمیل عمل پیوند مو استفاده می شود . شایان ذکر است این دارو برای استفاده در زنان توصیه نمی شود .

اثرات فیناستراید در کاهش ریزش مو و تحریک رشد مو بهترین نتیجه را در مورد ریزش موهایی با درجه ابتدایی تا متوسط دارد . مردان با ریزش موی گسترده یا درجات انتهایی ریزش مو به ندرت رشد مجدد را با فيناستراید تجربه می کنند ، این مردان بهترین کاندید برای پیوند مو و یا دیگر روش های جراحی پیوند مو می باشند . فیناستراید در تحریک رشد مجدد مو در ناحیه قله یا فرق سر بیشتر موثر است و کمترین اثر تحریک را جلوی سر یعنی جایی که ریزش مو در این قسمت معمولاً به خط موی عقب رفته معروف است دارد . متخصصین کاشت مو فیناستراید را برای جلوگیری از پیشروی ریزش مو تجویز می کنند و عمل پیوند مو را برای پوشش خط موی جلوی سر انجام می دهند. 

فیناستراید چگونه عمل می کند ؟
فیناستراید در سطح مولکولی برای توقف ریزش مو و تحریک رشد موی جدید نقش دارد. این دارو به صورت انتخابی مانع فعالیت آنزیمی می شود که هورمون تستوسترون را به فرمی که در فولیکولهای مو فعال است ( دی هیدروتستوسترون (DHT) ) تبدیل می کند هورمون های آندروژنیک ( مردانه ) مانند هورمون تستوسترون اثرات متعددی در بدن دارند، از جمله نقش در حجم عضلات ، فرم استخوان ها ، فولیکول های مو و غده پروستات. فولیکول های مو و غدد چربی در پوست عمدتاً به هورمونهای آندروژنی پاسخ می دهند.
تستوسترون قوی ترین هورمون آندروژنی است و بر روی فولیکول های مو ، پوست و بافت پروستات به صورت غیرمستقیم اثر می گذارد. این بافت ها به فرمی از تستوسترون به نام دی هیدروتستوسترون پاسخ می دهند تستوسترون توسط آنزیم 5-آلفا رودکتاز به دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود . اثرات فیناستراید با مهار عملکرد آنزیم 5- آلفا رودکتاز بروز می کند که در نتیجه آن تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون مهار می گردد .
محققان طی چندین سال بررسی متوجه شدند که 5- آلفا ردوکتاز در دو شکل نوع I و نوع IIوجود دارد و فیناستراید در مهار نوع II موثر است . نوع Iاین آنزیم در غدد چربی غالب است. نوع II به وفور در فولیکولهای مو و بافت پروستات یافت می شود .


محققین دریافتند که :
-مردان دارای سطح متوسط روبه بالا از آنزیم نوع II (و بنابراین سطح متوسط روبه بالایی از دی هیدروتستوسترون) احتمال بیشتری برای ابتلا به الگوی ریزش موی مردانه و بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات دارند.
-مردان دارای سطح پایينی از آنزیم نوع II (درنتیجه سطح پایینی از دی هیدروتستوسترون) کمتر به الگوی ریزش موی مردانه و بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات مبتلا می شوند .
-مهار 5-آلفا ردوکتاز نوع II می تواند سطح دی هیدروتستوسترون در فولیکول های مو و بافت پروستات را کاهش دهد و احتمال ابتلا به الگوی ریزش موی مردانه و بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات را کم می کند
فیناستراید (عاملی که مانع فعالیت آلفا ردوکتاز نوع II می شود و درنتیجه سطح دی هیدروتستوسترون را در سلول های هدف کاهش می دهد ) برای اولین بار بیش از یک دهه پیش برای درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات تولید شد که تحت نام تجاری PROSCAR و با دوز 5 میلی گرم در روز تجویز می شد .
بعد از دنبال کردن اثر فیناستراید در درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات ، محققان دریافتند که در درمان الگوی ریزش موی مردانه نیز کاربرد دارد . این مطالعات تایید کرد که دوز 1 میلی گرم در روز فیناستراید (با نام تجاری Propecia) در درمان الگوی ریزش موی مردانه در برخی از مردان موثر است .
فیناستراید برای درمان ریزش مو تنها باید پس از بررسی توسط متخصص پوست و مو تجویز شود . استفاده این دارو برای زنان به خصوص زنان باردار مورد تایید نیست . این دارو دارای پتانسیل برای تداخل با پیشرفت و نمو جنسی در جنین است.

أضف تعليق


اتصل بنا

العنوان: أصفهان-شارع أربعة حديقة عالية-قرب مجتمع پارك-الدور الثاني فوق بنكسپه-عیادة ماهور المتخصصة بأمراض الجلد وزراعة الشعر

تلفون : 983136662065+ -983136662224+

تلفون مشاورة لزراعة الشعر: 989109105484+

موقعنا على الخريطة

الرسائل الطبية

إذا تم تغيير شعرك، وسرعان ما يصبح الزيتية والحكة، على الأرجح بسبب نوع الشامبو الذي تستخدمه، يجب عليك تغيير الشامبو الخاص بك. التحول في بعض الأحيان واختيار الشامبو المناسب، شرط يدمر تماما