مراقبت‌های بعد از کاشت مو

در بخش‌های قبل به دو دغدغه اصلی بیماران یعنی نکات قبل از کاشت مو و مراحل انجام کاشت مو پرداختیم و آن‌ها را به طور کامل توضیح دادیم و سعی کردیم به تمام ابهامات و سوالاتی که در این زمنیه‌ها ممکن است در ذهن فرد ایجاد شود، پاسخ دهیم. اما فردی که تحت عمل پیوند مو و ابرو قرار می‌گیرد نیز ممکن است در چگونگی مراقبت‌های بعد از عمل دچار یکسری ابهامات و سوالات شود، این که چه مواردی را باید رعایت کند تا بهترین نتیجه را از عمل خود داشته باشد. توصیه‌های و مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو عبارتند از:

 • مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو چگونه است؟
 • داروهای کاشت مو و کاشت ابرو
 • راه‌های جلوگیری از تورم اطراف چشم‌ها پس از عمل کاشت
 • ویزیت و مراجعه بعدی پس از عمل کاشت
 • نحوه پانسمان و محافظت فیزیکی از محل کاشت مو چگونه است
 • شستشوی سر و ابرو پس از عمل کاشت
 • نحوه فعالیت فیزیکی پس از عمل کاشت 
 • پرهیز غذایی و دارویی پس از عمل کاشت مو و ابرو
 • عوارض کاشت مو چیست؟
 • زمان‌بندی ظهور نتایج عمل
 • نکات متفرقه بعد از عمل پیوند مو

در ادامه به توضیح کامل هر یک از موارد بالا پرداخته‌ایم، اجرای تمامی موارد فوق برای حصول یک نتیجه ایده‌آل لازم است.

 

مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو چگونه است؟

بعد از پیوند مو لازم است نکات مهم زیر در خصوص مصرف دارو، شستن سر و فعالیت فیزیکی، رعایت گردند که عبارتند از:

پس از اتمام عمل کاشت مو، پانسمان مناسبی روی سر گذاشته می‌شود که بانداژ سر بنا بر تشخیص پزشک معمولا یک تا دو روز پس از عمل باز می‌شود. در طول این مدت بانداژ را باز نکنید این کار باید توسط افراد تیم کاشت مو انجام گردد. البته در مورد کاشت ابرو پانسمان توسط خود بیمار در منزل باز می‌شود.

فرد پس از عمل مرخص می‌شود ولی ممکن است خواب‌آلوده و خسته باشد لذا بهتر است بقیه روز عمل را در خانه یا هتل استراحت کند، در 12 ساعت اول پس از عمل از رانندگی و کار با وسایل که نیاز به هوشیاری و دقت کامل دارند پرهیز نمایید.

اندکی سردرد و سوزش محل برداشت و کاشت، طبیعی است که بیشتر در نواحی پشت سر و با درجات مختلف از حدود یک تا سه ساعت پس از پایان عمل شروع می‌شود. در اکثر موارد درد مذکور به راحتی با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک مانند استامینوفن کدئین یا شیاف دیکلوفناک کنترل می‌گردد. همچنین به منظور کاهش درد می‌توان در شب اول پس از عمل از کیسه یخ (ICE PACK) در ناحیه درد استفاده نمود.

بیمار همان روز می‌تواند به حمام برود و به‌جز سر و یا ابرو بقیه بدن را شستشو دهد. (روش شستشوی سر و یا ابرو، در ادامه بیان می‌شود.)

روز بعد از کاشت دَلمه‌های کوچکی روی هر کدام از نقاط کاشت مو در سر و یا ابرو ایجاد می‌شود که زیاد جلب توجه نمی‌کنند. با مرطوب نگه داشتن پوست ناحیه کاشت، این دلمه‌ها حدود یک هفته بعد از عمل می‌ریزند.

در بیشتر افراد ۲ تا ۳ روز بعد از عمل ناحیه پیشانی متورم شده و به طرف چشم‌ها و صورت پایین آمده که این تورم دردی نداشته و در طی 2 تا 3 روز بعد از بین می‌رود.

پس از عمل احساس بی‌حسی و کرختی معمولا در نواحی مختلف سر به ویژه در نواحی میانی و فرق سر در کاشت مو وجود دارد. این حالت موقتی است و سپس به احساس خارش، سوزن‌سوزن و تیرکشیدن خفیف تبدیل می‌شود و معمولا از چند هفته تا حداکثر ۶ ماه پس از عمل به تدریج از بین می‌رود.

دلمه‌های بعد از کاشت مو

 

داروهای کاشت مو و کاشت ابرو

پس از جراحی کاشت مو و یا کاشت ابرو چند نوع دارو برای شما تجویز می‌شود که تعدادی مربوط به خود عمل می‌باشند که مصرف آن‌ها اجباری می‌باشد و تعدادی برای جلوگیری از ریزش موهای قبلی و تقویت موهای کاشته شده می‌باشند که مصرف آن‌ها اختیاری می‌باشد.

داروهای مخصوص کاشت مو و ابرو 

 • معمولا یک آنتی‌بیوتیک خوراکی (سفالکسین 500 یا سفیکسیم 200)
 • مسکن جهت استفاده در صورت وجود درد (استامینوفن کدئین یا شیاف دیکلوفناک).
 • یک آنتی‌هیستامین جهت جلوگیری از خارش محل کاشت (هیدروکسی زین) برای 10-7 روز تجویز می‌شود.
 • یک پماد برای استعمال روی بخیه‌ها روزانه یکبار.

شایان ذکر است داروهای عمل کاشت مو و کاشت ابرو تقریبا مشابه هستند.

داروهای مکمل کاشت مو

چند نوع داروی تقویتی جهت تسریع ترمیم زخم و تقویت فولیکول‌های باقی‌مانده و کاشته شده تجویز می‌شود که در درازمدت می‌بایست استفاده شوند.

البته باید گفت موهایی که از بانک موی پشت و دور سر برداشته می‌شوند به اثرات هورمون‌های مردانه مقاوم بوده و پس از انتقال به نواحی کم‌پشت جلوی سر نمی‌ریزند. در حقیقت این موها مادام‌العمر به‌صورت طبیعی رشد خواهند کرد بنابراین موهای کاشته شده نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی ندارد و این داروها تنها جنبه تقویتی دارند.

از جمله این داروها می‌توان به ماینوکسیدیل، فیناستراید، روی یا زینک(Zinc)  و سیستین ب6 (Cystine B6)اشاره کرد.

در مورد کاشت ابرو هم‌ جهت تقویت موهای کاشت شده و رویت سریع‌تر نتیجه نهایی کاشت ابرو می‌توان از ماینوکسیدیل و برخی سِرم‌های تقویتی استاندارد موجود در بازار استفاده نمود.

راه‌های جلوگیری از تورم اطراف چشم‌ها پس از عمل

جلوگیری از ورم پس از کاشت موی سر

پس از اتمام عمل نواحی پیشانی و جلوی سر به درجات مختلف دچار تورم می‌شود این ورم معمولا پس از ۲ تا ۳ روز به اطراف چشم‌ها می‌رسد و سپس ظرف چند روز به‌تدریج کاهش می‌یابد این یک روند طبیعی و فاقد درد و هرگونه عوارض است و نباید نگران شد. پس از روز سوم می‌توان جهت کاهش تورم از کیسه آب گرم استفاده نمود. انجام موارد زیر در سه روز اول به کاهش این تورم کمک می‌نماید:

الف) ترجیحا در سه روز اول به پشت (طاق باز) بخوابید به طوری که سر با زاویه ۴۵ درجه بالاتر از بدن قرار گیرد.

ب) در سه روز پس از عمل روزانه سه تا چهار مرتبه هر بار ۵ دقیقه در نواحی پیشانی و بالای ابرو از کیسه یخ  (ICE PACK)  استفاده نمایید.

ج) در سه روز پس از عمل به طور مرتب با استفاده از دو انگشت اشاره یا شست با ماساژ محکم تورم را از پیشانی به دو طرف سمت گوش‌ها منحرف نمایید. بدین صورت که دو انگشت را بین دو ابرو گذاشته و در امتداد ابروها از سمت داخل به خارج و تا نزدیکی گوش‌ها بکشید و ماساژ دهید.

جلوگیری از ورم پس از کاشت ابرو

پس از اتمام عمل نواحی ابرو و پلک به درجات مختلف دچار تورم می‌شود. این ورم معمولا پس از ۱ تا ۲ روز به اطراف چشم‌ها می‌رسد و سپس ظرف چند روز به‌تدریج کاهش می‌یابد. این یک روند طبیعی و فاقد درد و هرگونه عوارض است و نباید نگران شد.

در سه روز پس از عمل روزانه سه تا چهار مرتبه هر بار ۵ دقیقه در نواحی پلک و روی چشم از کیسه یخ  (ICE PACK)استفاده نمایید، انجام این کار به کاهش این تورم کمک می‌نماید.

پس از ۳ روز اول در صورت باقی ماندن تورم، جهت کاهش تورم از کیسه آب گرم روی پلک‌ها استفاده نمایید.

ویزیت و مراجعه بعدی پس از عمل کاشت 

 • در کاشت موی سر به منظور برداشتن پانسمان و کنترل بعد از عمل باید یک یا دو روز بعد از عمل به کلینیک مراجعه نماید؛ اما در کاشت ابرو پانسمان فردای روز عمل توسط خود فرد در منزل برداشته می‌شود.
 • در کاشت مو به روش FUT یا ترکیبی فرد باید دو هفته بعد از عمل (۱۴-۱۰ روز بعد از عمل) به منظور کشیدن بخیه‌های پشت سر به کلینیک مراجعه نماید.
 • جهت ارزیابی نتیجه نهایی و تصمیم راجع به نیاز به جلسه ترمیمی بعد از گذشت یک سال از عمل به کلینیک مراجعه نمایید.

نحوه پانسمان و محافظت فیزیکی از محل کاشت مو چگونه است

نظرات راجع به انجام یا عدم انجام پانسمان پس از پیوند موی طبیعی متفاوت است اما گروه تخصصی پیوند موی کلینیک هور بر اساس تجربه بر این باور است که با توجه به آسیب‌پذیری موهای کاشت شده در ۲۴ ساعت اول، پانسمان اولیه به شدت در محافظت از گرافت‌ها و بهبود نتایج نهایی عمل پیوند مو موثر می‌باشد.

از روز دوم به بعد نیازی به پانسمان نیست بلکه قرار دادن منطقه کاشت در معرض هوا و نور خورشید غیر مستقیم مفید می‌باشد. با این وجود هر زمانی بعد از عمل می‌توان از یک کلاه نقاب‌دار گشاد استفاده کرد.

استفاده از کلاه‌گیس در هفته اول ممنوع می‌باشد، در هفته دوم بهتر است استفاده نشود و در صورت اجبار به صورت نسبی استفاده شود (حداکثر ۱۲ ساعت روزانه) و از هفته سوم استفاده از کلاه‌گیس آزاد می‌باشد.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

شستشوی سر و ابرو پس از عمل

پس از باز کردن پانسمان باید شستشوی ناحیه کاشت سر و یا ابرو به شرح زیر شروع شود:

با استفاده از مقداری آب ‌لوله‌کشی ولرم و شامپوی بچه، در یک کاسه آب کف درست کنید و آن را از قسمت پیشانی و یا پس سر به پایین سرازیر کنید تا از روی ناحیه کاشت موی سر یا ابرو عبور کند (مستقیم روی ناحیه کاشت نریزید) البته بهتر است محلول آب کف را در یک آبپاش ریخته و با آبپاش روی ناحیه کاشت سر و یا ابرو را اسپری نمایید به طوری که آب کف از روی منطقه کاشته شده جریان پیدا کرده و رد شود، پس از ۲ تا ۳ دقیقه مکث به همان صورت بالا با آب ‌لوله‌کشی ولرم ناحیه را بشویید یا با آبپاش اسپری نمایید. این کار را ۳ تا ۵ بار پشت سر هم تکرار نمایید.

در طول هفته اول پس از عمل باید در طول روز ۳ تا ۵ مرتبه شستشوی فوق را تکرار کنید (هر مرتبه ۳ تا ۵ بار). روز هشتم آب کف را ریخته و به‌صورت مستقیم زیر دوش بروید اما روی ناحیه کاشت دست نکشید، دست کشیدن روی ناحیه برداشت پشت سر مشکلی ندارد. روز نهم زیر دوش آب رفته و پس از ۲ دقیقه سر و یا ابرو را با شامپوی بچه خالص با نوک انگشتان به‌صورت دورانی ماساژ دهید تا حجم زیادی از دلمه و لخته‌های روی سر ریزش پیدا کنند (ماساژ حالت متعادل داشته و خیلی محکم و یا خیلی آهسته نباشد).

دقت نمایید تا یک هفته بعد از عمل، ناحیه کاشت شده به‌طور مستقیم زیر جریان آب دوش قرار نگیرد اما بقیه بدن و حتی ناحیه برداشت مشکلی ندارد و به هیچ عنوان در طول مدت هفته اول روی قسمت کاشته شده دست، حوله و سشوار کشیده نشود. در این مدت از وارد آوردن هرگونه فشار نظیر فشارهای حاصل از دست کشیدن، استفاده از حوله، دوش آب و غیره بر روی گرافت‌های کاشته شده خودداری کنید. پس از عمل دلمه‌های کوچکی روی نوک موهای پیوند شده ممکن است تشکیل شود. این دلمه‌ها همزمان با دست کشیدن روی ناحیه کاشت می‌افتند و حاوی مقادیری از ساقه موهای کاشته شده و به شکل عصایی خواهند بود این وضعیت کاملا طبیعی می‌باشد.

شستشوی سر یا ابروی کاشت شده با شامپو بچه شروع و به مدت یک هفته به‌صورت بالا با شامپو بچه ادامه می‌یابد، از روز دهم تا یک ماه اول به‌صورت یک در میان با شامپو بچه و یک شامپوی معمولی هر روز ناحیه کاشت شده را یک مرتبه شستشو دهید (یک روز شامپو بچه و یک روز شامپو معمولی). پس از پایان ماه اول می‌توانید مطابق گذشته با هر نوع شامپو و هر تعداد استحمام هفتگی رفتار نمایید.

شایان ذکر است برای قسمت برداشت مو می‌توان از ابتدا از هر نوع شامپویی استفاده نمود و ناحیه را ماساژ دادجهت دریافت اطلاعات تکمیلی در زمینه دستورات لازم جهت شستشو پس از کاشت مو و شستشو پس از کاشت ابرو به مقالات مربوطه مراجعه نمایید. 

 

نحوه شستن سر بعد از کاشت مو

 

نحوه فعالیت فیزیکی پس از عمل کاشت 

 • در 24 ساعت اول پس از عمل حتی‌المقدور استراحت نموده و فعالیت‌های خود را شدیدا کاهش دهید.
 • در 10 روز اول پس از عمل فعالیت بدنی فقط در حد رانندگی، پیاده‌روی و بالا رفتن از پله مجاز می‌باشد.
 • می‌توانید از روز دهم به ورزش‌های سبک نظیر پیاده‌روی سریع و نرمش مبادرت ورزید.
 • اگر کار شما سبک باشد و از نظر ایجاد ورم اطراف چشم ارباب‌رجوع نداشته باشید سه روز بعد از عمل نیز می‌توانید سرکار خود حاضر شوید اما اگر شغل بدنی سنگین دارید و یا در محل کار ارباب‌رجوع دارید ۵ تا ۷ روز مرخصی بگیرید تا ورم کاملا ازبین برود.
 • از انجام ورزش‌های سنگین مانند کوهنوردی، فوتبال و نیز استخر و سونا و شیرجه زدن در آب و سر زدن به توپ تا یک ماه خودداری نمایید. پس از یک ماه تمام فعالیت‌های بدنی آزاد می‌باشد.
 • از نکات بسیار مهم که بایستی به آن دقت نمایید مراقبت از سر و نواحی پیوند شده ابرو در ماه اول پس از عمل به منظور جلوگیری از وارد آمدن هرگونه فشار و ضربه به این نواحی می‌باشد به هنگام سوار و پیاده شده اتومبیل فوق‌العاده دقت نمایید.

پرهیز غذایی و دارویی پس از عمل کاشت مو و ابرو

 • شب اول پس از عمل حتی الامکان از سوپ، غذاهای سبک و مایعات زیاد تغذیه نموده و از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری نمایید، روز پس از عمل می‌توانید از هرگونه غذای دلخواه خود به غیر از ماهی و میگو و نیز سیر و پیاز خام استفاده نمایید. از پس‌فردای روز عمل به بعد هیچ‌گونه پرهیز غذایی وجود ندارد.
 • از مصرف آسپرین و داروهای NSAIDS نظیر ایبوپروفن، ناپروکسن و غیره به مدت سه روز پس از عمل خودداری کنید.
 • نوشیدن مشروبات الکلی تا ۱ ماه بعد از عمل ممنوع می‌باشد.
 • مصرف سیگار، قلیان و دخانیات تا سه ماه پس از عمل ممنوع می باشد.
 • استفاده از ماینوکسیدیل و محلول‌های مشابه بهتر است از حدود یک هفته قبل از عمل قطع گردد. استفاده از این محلول‌ها مجددا از حدود یک ماه پس از عمل با تجویز و نظر پزشک آغاز می‌گردد.
 • ممکن است در دو هفته اول پس از عمل در ناحیه پیوند شده خارش ایجاد شود. در این صورت می‌توان از قرص هیدروکسی زین، سیتریزین یا آنتی‌هیستامین و نیز کمپرس سرد در ناحیه خارش استفاده نمود.
 • یک هفته بعد از عمل در صورت بروز خشکی شدید پوست در ناحیه کاشت ابرو می‌توان از روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل یا بادام تلخ در آن ناحیه استفاده نمود.

عوارض کاشت مو چیست؟

احتمال ایجاد عارضه در این عمل بسیار کم می‌باشد، بر اساس پژوهش‌های به عمل آمده اگر کاشت مو توسط تیم با تجربه و آشنا به جزئیات کار و با رعایت شرایط استریل و تجهیزات استاندارد انجام شود، عارضه ماندگار خاصی در پی نخواهد داشت ولی پس از کاشت مو تعدادی عوارض موقت وجود دارد که در ادامه به ترتیب شیوع به آن‌ها اشاره می‌گردد:

 • تورم خفیف در ناحیه پیشانی و اطراف چشم‌ها که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و کمپرس سرد و ماساژ این نواحی پس از کاشت مو قابل پیشگیری است.
 • بی حسی، گزگز و یا مورمور شدن خفیف در منطقه برداشت و کاشت که زودگذر بوده اما گاهی تا چند هفته پس از عمل طول می‌کشد.
 • خارش شایع است. در ناحیه برداشت مو، خاراندن مشکلی ندارد ولی در ناحیه کاشت ممکن است با آسیب گرافت‌های کاشت شده همراه باشد و ممنوع است. شستشوی مرتب و مرطوب کردن محل کاشت با سرم شستشوی خنک و مصرف داروهای ضد خارش همانند آنتی‌هیستامین مفید است.
 • ایجاد کراست یا دلمه در محل کاشت مو که در چند روز اول ایجاد گردیده و به دلیل ترشح سرم منعقد کننده و خون از اطراف گرافت‌ها رخ می‌دهد. اگرچه عارضه‌ای در پی ندارد اما برای برخی از بیماران از لحاظ زیبایی حائز اهمیت است، تمیز کردن و شستشوی مرتب در منطقه کاشت مو برای پیشگیری از بروز کراست بسیار اثر بخش می‌باشد.
 • درد در منطقه دهنده یا گیرنده مو که خفیف و زودگذر بوده و با مصرف داروهای مسکن خوراکی برطرف می‌شود.
 • فولیکولیت یا جوش چرکی که از چند هفته تا چند ماه پس از عمل ممکن است رخ دهد که اهمیت خاصی ندارد و به دلیل برگشت مو به داخل پوست رخ می‌دهد. برای پیشگیری شستشوی مرتب، استفاده از کمپرس گرم، آنتی‌بیوتیک موضعی و در صورت عدم پاسخ‌دهی، آنتی‌بیوتیک خوراکی و تخلیه جوش لازم است. جهت دریافت اطلاعات کامل از علل این عارضه و نحوه درمان آن می‌توانید به صفحه جوش بعد از کاشت مو مراجعه کنید.
 • جابجایی و بیرون آمدن گرافت‌ها که به دلیل خاراندن، ضربه، برس و شانه زدن شدید، زیاد خم شدن در حالت ایستاده و مالش شدید حین شستشو رخ می‌دهد.
 • گاهی ممکن است خونریزی خفیف از نواحی پشت سر اتفاق بیفتد. بهتر است در ۲ تا ۳ روز اول پس از عمل بالش خود را به منظور جلوگیری از آلودگی احتمالی روکش کنید. در صورت بروز خونریزی سر را بالا نگه داشته با استفاده از یک گاز پانسمان به مدت چند دقیقه روی ناحیه خونریزی را فشار دهید. همچنین از کمپرس یخ روی ناحیه مربوطه استفاده نمایید. در اکثر موارد خونریزی بسیار ناچیز بوده و پس از چند دقیقه خود به خود بند می‌آید.

جوش بعد از کاشت مو

زمان‌بندی ظهور نتایج عمل

نتیجه کاشت مو و کاشت ابرو کاملا بستگی به پیروی فرد از دستورات داده شده در دوران بعد از کاشت دارد.

دلمه‌هایی که در محل کاشت ایجاد می‌شوند، نباید دستکاری شوند تا روز دهم از بین می‌روند و همراه آن‌ها تعدادی از ساقه‌های مو (با حالتی به شکل عصایی) نیز ریزش پیدا می‌کنند. موهای کاشته شده باقی‌مانده به مدت دو تا سه هفته رشد می‌کنند که مؤید گرفتن پیوندها است سپس درصد زیادی از آن‌ها از هفته سوم یا چهارم شروع به ریزش می‌کنند اما ریشه موها زنده می‌باشد و موهای جدید از ماه چهارم یا پنجم به بعد ظاهر می‌شوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل است و سپس به مرور در طی نه ماه تا یک سال به ضخامت و تراکم آن‌ها افزوده می‌شود.

در اکثریت افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت می‌شوند و ریزش پیدا می‌کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود پنج تا شش ماه) کم‌پشت‌تر از سابق دیده می‌شود، این حالت که "شوک" نامیده می‌شود موقتی بوده و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می‌شود. موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر می‌شوند و از ماه ششم به بعد تراکم ایجاد می‌شود ولی ایجاد تراکم و ضخامت نهایی موها تا حدود یک سال زمان لازم دارد.

سیر کامل‌تر وقایع در جدول زیر ذکر شده است:

 مدت زمان بعد از جراحی 

منطقه كاشت مو

( در همه تکنیک ها )

 

منطقه برداشت مو
(در تکنیک FUT و ترکیبی )

 توصیه
 روز اول   در منطقه كاشت مو یا ابرو دلمه تشكيل شده است  اندكي درد، التهاب، قرمزي و بي حسي اطراف منطقه برداشت مو داريد  در کاشت موی سر جهت برداشتن پانسمان به کلینیک مراجعه کنید، دلمه‌ها را دستکاری نکنید، در صورت درد مسکن استفاده کنید.

روز دوم تا ششم 

 دلمه و قرمزي در منطقه كاشت وجود دارد.تورم درناحيه پيشاني ظاهر شده و به طرف صورت پيش مي رود حتي تا چشم ها هم ممكن است برسد. در کاشت ابرو ورم از ابتدا اطراف چشم را درگیر می‌نماید.  التهاب و قرمزي از بين رفتن مي و  بي حسی تا حدودی وجود دارد، خارش وجود دارد. در صورت نیاز جهت ویزیت به کلینیک مراجعه نمائید. از خاراندن منطقه خودداری کنید. در صورت ترک خوردگی یک روز زودتر از موعد مقرر زیر دوش رفته و ناحیه را ماساژ دهید.
یک هفته   قرمزي مختصري در محل كاشت وجود دارد. تقريبا ورم كاملا از بين رفته. ممکن است خارش وجود داشته باشد و پوست ناحیه کاشت سر حالت ترک خوردگی داشته باشد.  التهاب و قرمزي از بين رفته و بي حسي تا حدودي وجود دارد، خارش وجود دارد  در صورت نياز جهت ويزيت دوم به كلينيك مراجعه نمائيد. از خاراندن  منطقه خوددراي كنيد درصورت نياز داروی ضد خارش استفاده كنيد.
دو هفته 100% دلمه ها از بين رفته است پوست سر ممکن است اندکی قرمز رنگ باشد. معمولا بین 10 تا 14 روز بعد از عمل، بخیه‌ها برداشته می‌شوند. جهت ويزيت و برداشتن بخيه ها به كلينيك مراجعه كنيد.( دو هفته بعد از عمل )
هفته دوم تا هشتم فوليكول‌ها وارد  فاز نهفته مي شوند (تلوژن) و موهاي پيوند زده شده سر و ابرو دچار ريزش مي شوند بعد از برداشت بخيه ها قرمزي وجود  خواهد داشت و ممکن است مقداری از از موهای اطراف بخیه در اثر التهاب ریزش پیدا کنند که در عرض چند ماه مجدد رشد می‌کنند. نگران نباشيد ريشه موها سالم است و مجددا بعد از چهار تا پنج ماه رشد مو خواهيد داشت
ماه دوم تا چهارم ممكن است بدليل ريزش موهاي اطراف محل كاشت منطقه كاشت كم تراكم تر از قبل از پيوند ديده شود وضعیت ذكر شده شوك ناميده مي شود و طبيعي است اغلب اين موها مجددا رشد مي كنند كرختي  محل برداشت مو از بين رفته و قرمزي محو مي شود موها منطقه برداشت مو را مي پوشاند نگران نباشيد زود قضاوت نكنيد. موهای کاشت شده سر یا ابرو دچار ریزش موقت شده و مجدد رشد خواهند کرد.
ماه سوم تا ششم موهاي پيوند شده سر و ابرو، شروع به رشد مي كنند اما در ابتدا خيلي نازك و كركي هستند. قرمزي از بين رفته و منطقه دهنده پيوند ظاهر طبيعي پيدا نموده است. نگران نباشيد. موهاي نرمال جايگزين اين موها مي شوند
ماه پنجم تا هشتم همه يا بعضي از موهاي اوليه اي كه در اثر شوك دچار ريزش شده بودند شروع به رشد مي كنند.    
ماه نهم تراكم ناحيه كاشت مو افزايش مي يابد و موها قابل آرايش  كردن مي شوند اما ظاهري نازك دارند.    
ماه دوازدهم مجددا توسط جراح كلينيك براي ارزيابي عمل و احتمال نياز به عمل دوم ويزيت مي شويد   جهت ويزيت به كلينيك مراجعه كنيد.
سال اول 90% رشد نهايي حاصل شده است    
سال اول تا دوم تراکم نهایی بعد از گذشت یکسال و نیم خود را نشان داده و بافت مو در عرض سال دوم به حالت طبیعی باز می‌گردد.    

 

نکات متفرقه بعد از عمل پیوند مو

 • به مدت 4 هفته پس از عمل بیش از دو ساعت زیر تابش نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و در صورت لزوم با گذاردن کلاه در مقابل نور آفتاب از سر یا ابرو کاشت شده محافظت کنید.
 • بعد از ده روز از زمان عمل می‌توانید با یک قیچی تیز ابروها را مرتب نمایید و در صورت لزوم از مداد ابرو فاقد مواد شیمیایی تحریک‌کننده استفاده کنید.
 • رنگ کردن و برداشتن ابروها پس از یک ماه مجاز می‌باشد.
 • گاهی ممکن است ترشحاتی از نواحی پشت سر خارج شوند. بهتر است در ۲ تا ۳ روز اول پس از عمل بالش خود را به منظور جلوگیری از آلودگی احتمالی با یک حوله تمیز بپوشانید یا روکش کنید.
 • در صورت بروز هر نوع مشکل می‌توانید با شماره همراه 09131266856 تماس حاصل فرمایید.
دیدگاه‌ها  
# شهاب 1399-08-16 21:55
سلام
سه هفته از کاشت و یک هفته از کشیدن بخیه هام میگذره ام محل بخیه در برخی قسمتها داری سفتی و برجستگی هست، چه علتهایی دارد؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-08-18 09:57
سلام
این موارد کاملا عادی و در اثر التهاب پوست نواحی بخیه است که بمرور و با ترمیم پوست ازبین رفته و حالت یک دست پیدا خواهد نمود.
با گذشت این مدت از کاشت مو احتمال عفونت در محل زخم بسیار دور از ذهن می باشد.
شادو سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# غزاله دُرشمال 1399-08-01 00:20
با سلام و درود به آقای دکتر نوایی خوش اخلاق و دوست داشتنی
من دیروز عمل کاشت ابرو داشتم ، میخواستم تشکر کنم بابته زحماتی که جنابعالی و تیم عالیتون برای من کشیدین ، که با صبر و حوصله و با اخلاق بسیار عالی کار من رو تا پاسی از شب به درستی انجام دادین
خسته نباشید و خدا بهتون قوت بده
من تحقیق زیادی کردم ولی کار شما برای کاشت ابرو بسیار بسیار عالی هست و من کاملا راضی هستم
ممنونم بابته همه چیز ...
انشالله همیشه شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-08-04 11:15
سلام
از حسن نظر شما سپاسگزارم و ممنون از اینکه نظر خود را با بقیه مراجعین به اشتراک گذاشتید.
انشالله نتیجه رضایت بخش برای شما حاصل شود
شادو پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# رویا جانقربان 1399-06-14 20:05
باسلام و درود فراوان به آقای دکتر نوایی و همکاران خوش برخوردو پر توانشان قدردانی اینجانب بابت وجدان کاری ودر نظر گرفتن حقوق بیمار راپذیرا باشدچراکه مهمترین اصل در این حرفه مقدس عمل به قسم نامه پزشکی می باشد.باامیدبه اینکه همه پزشکان سرزمینم همچون پدر علم پزشکی ابن سینابه این اصل پایبند باشند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-06-21 17:00
با سلام
با تشکر از حسن نظر شما همواره اینجانب و تیم کاشت موی هور با اولویت هدف رضایت بیماران و نه درآمد مادی مشغول به فعالیت در این زمینه هستیم با آرزوی تحقق جامعه ای اخلاق مدار برای ایران عزیزمان.
شادو پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# ن ایزدی 1399-05-15 17:41
سلام آقای دکتر اخلاق خودتان و پرسنل تان فوق العاده خواستم اینجا هم ازتون تشکر کنم واقعا اخلاق جز مهمی از شغلی هست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-05-17 11:46
سلام
با سپاس بیکران از حسن نظر شما ، همواره در جلسات توجیهی تیم کاشت مو و ابرو بر این نکته تاکید داریم که پیش از انجام هر کاری و پاسخ به هر واکنشی خود را به جای مراجعه کننده گذاشته و از منظر وی به مسائل نگاه کنیم این نگرش در تلطیف جو اتاق عمل و رفع نگرانی های بیماران بسیار موثر می باشد ، به امید آن روز که تمامی مشاغل با چنین نگرشی اقدام به فعالیت و کسب و کار نمایند.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# سمیرا 1398-07-16 01:07
سلام، من دو هفتس ک ابرو کاشتم الان محل بخیه پشت سرم عفونت کرده و چرک میاد بیرون، دکتر گف سفیکسیم بخور، میخوام ببینم ممکنه خوب نشه؟ اگه خوب نشه چیکار باید بکنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:43
سلام
در این موارد باید مستقیما تحت نظر پزشک معالج خود باشید و از نزدیک ویزیت شوید ، راه درمان انواع عفونت آنتی بیوتیک های متناسب با هر مورد است که باید تحت نظر پزشک و با تجویز مستقیم پزشک معالج انجام شود. یکی از دلایلی که توصیه می گردد هر فرد در شهر محل سکونت خود اقدام به عمل نماید دسترسی آسان به پزشک معالج در صورت بروز عوارض نادری مثل همین مورد است.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی 1398-04-24 13:12
سلام خسته نباشید دوماه و ده روز از کاشت من میگذره میخاستم بپرستم ایا الان ضربه خوردن سر مشکل داره یا خیر؟!چون من بالای سرم (بالای منطقه کاشت)ضربه خورد میخاستم ببینم مشکل داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:40
سلام
اصولا بعد از گذشت یکماه ضربه به سر مشکلی ایجاد نمی نماید البته به شدت ضربه نیز بستگی دارد کمااینکه در ضربات شدید حتی افرادی که کاشت مو نداشته اند نیز ممکن است بخشی از موهای ناحیه ضربه را از دست بدهند. ضربه مورد نظر ممنوعه در یکماه اول در حد هد زدن هنگام فوتبال مدنظر بوده است.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# احسان 1397-09-20 14:47
از ماه دوم به بعد خارش سر زیاد میشه این کار اشکالی نداره و آسیبی به موهای کاشت شده نمیرسونه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:37
سلام
پروسه رشد موها و نیز التهاب ایجاد شده از کاشت زمانی که با بازگشت حس لامسه پوست سر همراه شود ممکن است تجربه هایی از خارش پوست سر را ایجاد کند که برای کنترل خارش پزشک معالج داروهای خاصی را تجویز می نماید ، البته تا زمانی که خاراندن به آرامی بوده و همراه با آسیب به پوست سر نباشد در روند ایجاد نتیجه کاشت مو دخالتی ندارد.
شادو سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# افشین 1397-04-03 15:57
سلام . مدت ۳ ماه میشه که کاشت موی سر انجام دادم . پوست سرم (جایی که کاشت انجام شده) خیلی ضخیم شده . میخواستم دلیلشو بدونم . اگه امکان داره راهنمائیم کنید. ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:34
سلام
به احتمال قوی بدلیل ایجاد بی حسی در ناحیه کاشت مو که چندین ماه به طول می انجامد احساس می کنید که پوست ضخیم شده است ، اما اگر واقعا تغییرات غیرطبیعی در پوست سر مشاهده می نمایید در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.
شادو پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا 1397-03-12 06:21
سلام من الان 15روز هست ک کاست مو انجام دادم امروز توی خواب قسمتی از سر رو با ناخون خاراندم و متوجه ریختن تعداد نصبتا زیادی مو حدودا200عدد شدم ،میخواستم بدونم این مو ها رشد میکنن یا این که با یه خارش و خاراندن نا خواسته توی خواب نتیجه رو نابود کردم؟!!!!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:32
سلام
اصولا بعد از گذشت یک هفته از کاشت مو ، موهای کاشت شده با پوست سر یکی شده و پیوند می خورند و ریزش آن ها فقط شامل ساقه موهاست و نه پیازهای کاشت شده و موارد مثل لمس یا خاراندن پوست بعد از یک هفته آسیبی به نتایج نمی زند البته باید در نظر داشت که تا یکماه موهای کاشت شده در مقابل ضربه شدید به پوست سر آسیب پذیر می باشند.
شادو سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# محمداحمدپوری 1396-12-25 18:59
سلام.یک هفته ازکاشتم گذشته ولی درد شدیدی در محل پشت سر دارم فک کنم محل های برداشت باشد ایا طبیعی است وتا کی ادامه دارد واگرنه باید چکار کنم با تشکر.ظاهر پشت سرمم طبیعیه ینی نشانه ای از عفونت و اینا نداره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:29
سلام
با توجه به اینکه بهرحال در زمان کاشت مو ناحیه بانک مو متحمل زخم و آسیب می شود وجود درد و حالت کوفتگی می تواند طبیعی باشد و اصولا برای این موارد پزشک معالج داروهای ضد درد تجویز می نماید. در حال حاضر بهترین کار مراجعه به پزشک معالج خود و ویزیت و دریافت راهنمایی از ایشان می باشد.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# محسن 1396-12-04 13:02
سلام با اینکه ب تازگی و یه جای دیگه کاشت مو انجام دادم
خیلی کمک کرد سایتتون
شاید اگه عمل نمیکردم میومدم پیش شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:26
سلام
با تشکر از اینکه نظر خود را با ما و بقیه در میان گذاشتید و با آرزوی کسب بهترین نتایج ممکن از کاشت موی شما.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# نعمت 1396-12-01 16:25
باسلام و خسته نباشید
من 50روزا کاشت انجام دادم موها هنوز در حال ریزش هست شکل موهایی که میریزه عصایی شکل یاJ شکل هستند میخام بدونم طبیعی هست؟؟
ممنون می شم پاسخ بدین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:24
سلام
بله ساقه موهایی که بعد از کاشت دچار ریزش می شوند حالت عصایی شکل دارد که طبیعی می باشد . در اکثر افراد ریزش موها در حدود یکماه بعد از کاشت پایان می پذیرد ولی موارد استثنایی هم وجود دارد که این پروسه ممکن است زمان بیشتری نیز به طول بی انجامد.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# احسان 1396-09-25 20:15
سلام ببخشید
آیا استرس داشتن و فکر وخیال کردن بعد از کاشت مو میتونه رو نتیجه کاشت مو تاثیر منفی بذاره؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:22
سلام
استرس خود یکی از عوامل شروع و تشدید ریزش مو می باشد و با آزاد کردن هورمون های مضر در بدن نتایج بدی را رقم خواهد زد. ریزش مو در اثر استرس و اضطراب هم روی موهای قبلی و هم روی موهای کاشت شده ممکن است تاثیرامنفی داشته باشد. در صورت تجربه استرس و اضطراب غیرمعمول حتما جهت کنترل آن از مشاوره تخصصی یک روانشناس یا روانپزشک مجرب بهره بگیرید.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Aso 1396-09-13 02:25
با سلام و خسته نباشید حضور شما ،من 8روز بغد از کڵشت بە آرامی و با نک انگشتام محل کاشت را لمس کردم کە در این حین تعداد زیادی دلمه همراه با ساقە موریزش پیدا کرد حال سوال من این است آی این احتمال وجود دارد که موهای ریختە شدە در واقع گرافت بودە ؟و من تصور کردە باشم کە دلمە دور موهاست؟ لطفا جوب دهید چو خیلی نگرانم. پیشاپیش از اینکە وقت گرانبهایتان را برای جوب میگذارد نهایت تشکر را دارم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-11 10:18
سلام
همانطور که در متن اشاره شده است در ماساژ اولیه پس از کاشت مو بعد از گذشت حداقل یک هفته از عمل همزمان با کنده شدن دلمه ها تعدادی از ساقه موها نیز ریزش پیدا می کنند در حالی که ریشه های مو در زیرپوست باقی می مانند ، که این امر عادی است و تقریبا تا پایان ماه اول بعد از کاشت ساقه تمام موهای کاشت شده یا بخش زیادی از آن ها ریزش پیدا می کنند که ۳ تا ۴ ماه بعد از ریزش به مرور رشد مجدد موها آغاز می گردد.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا 1396-05-02 11:47
باسلام. موهای کاشته شده در صورت قبل از ریزش اولیه قابل اصلاح هستند؟(در هفته سوم)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1396-09-23 23:14
باسلام
در صورت استفاده از ماشین اصلاح با تیغه تیز که منجر به بیرون کشیده شدن موها نشود اصلاح بعد از دو تا سه هفته مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# فرهاد 1396-04-22 22:13
سلام .من یک ماهه مو کاشتم..موهامو ماشین کردم..ایا به فولیکول ها اسیب میرسه?ممنونم..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1396-09-23 23:12
باسلام
در صورت استفاده از وسیله اصلاح که منجر به بیرون کشیده شدن موها نشود مثلا ماشین اصلاح با تیغه کند، اصلاح موها بعد از دو تا سه هفته از عمل مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی 1396-03-29 06:21
با عرض سلام.
من خارج از کشور زندگی میکنم و قصد برای یک ماه ایران بیام. میخواستم ببینم ایا میشه در این مدت عمل مناسبی انجام داد و همه مراقبتها و تحت نظر قرار گرفتنها اینجا هم به طور کاملذ انجام بشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1396-09-23 23:10
باسلام
بله یکماه زمان کافی و شاید زیاد برای اقدام ، انجام و مراقبت های بعد از عمل کاشت مو می باشد.
انجام آزمایشات لازم حدود ۲ روز ، انجام عمل ۱ تا ۲ روز ، باز نمودن پانسمان ۱ تا ۲ روز بعد می باشد که بعد از آن امکان رجعت می باشد .
تا ۱۰ روز بعد از عمل مراقبت های مهم از جمله شستشو مرتب و عدم تماس ناحیه کاشت با سطوح لازم است و بعد از آن تا یکماه مراقبت های معمول مثل عدم انجام ورزش سنگین یا ضربه به سر می باشد که البته حضور فرد در شهر مکان کلینیک را اجباری نمی کند.
در تکنیک های همراه با جراحی نیز کشیدن بخیه ها بعد از حدود دو هفته اتفاق می افتد که با توجه به اینکه بخیه بسیار ساده ای روی ناحیه برداشت می باشد در مراجعه به هر پزشک و پرستار به سادگی قابل کشیدن بوده و نیازی به حضور اجباری در این کلینیک ندارد و بخیه اصلی زیر پوست بوده و خودبخود جذب می شود.
از گفته های فوق اینگونه برمی آید که در صورت انجام تمامی امور در همین شهر یک بازه زمانی ۳ تا ۶ روزه کفایت می کند.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# وحيد 1396-03-19 19:15
سلام آيا مصرف سيگار يا قليان در اينكه يكي از دوستانم بعد عملشون موهاشون كلا ١٠٠٠تا در اومده از ١٢٠٠٠تا تا اين حد تاثير داشته يا در نيامدن موي ايشان اشكالي ديگري داشته ممنون ميشم اگه اطلاعاتي در اين مورد دارين راهنمايي كنين باتشكر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1396-09-23 22:58
باسلام
مصرف سیگار و قلیان در نتیجه نهایی کاشت مو می تواند تاثیرات منفی و مخربی داشته باشد که میزان و نوع آن از کم پشتی جزئی تا نکروز منطقه کاشت متفاوت است.
همچنین تکنیک نامناسب یا تیم کاشت غیرحرفه ای نیز ممکن است عوارض مشابهی برجا بگذارد.
لذا تفکیک اینکه نتیجه بخاطر مصرف دخانیات رضایت بخش نشده یا بدلیل بی کفایتی تیم کاشت مو بوده است بصورت دقیق قابل تشخیص نیست.
مسئله مهمی که اینجا نمود پیدا می کند انتخاب کلینیک کاشت موی معتبر و با تجربه و نیز رعایت دقیق نکات قبل و بعد از عمل کاشت موی طبیعی می باشد.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# ساسان 1396-07-08 11:02
واسه منم دقیقا همین مشکل پیش اومده .منتها من شستشوی سرمو رعایت نکردم نمیدونم مشکل از اینه یا از تیم جراحیه.تا اونجا که میدونم سیگار بعد از یک ماه ضرری نداره.لطفا اگه گسی اطلاعاتی داره یا مشکل مشابه من و دوست ایشون براش پیش اومده اینجا مطرح کنه.مرسی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# محسن 1396-01-21 16:37
سلام ، بعد از کاشت مو حتما باید از ماینوکسیدیل استفاده کرد؟ فیناستراید چطور ؟ برای چه مدت ؟ تشکر.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1396-02-28 06:48
باسلام
در صورتی که تکنیک عمل به درستی انتخاب و کاستی در اجرا عمل وجود نداشته باشد و فرد بیماری داخلی خاصی مرتبط با کاهش خونرسانی ناحیه نداشته باشد بعد از عمل مصرف هیچگونه داروی خوراکی و موضعی و همچنین جلسات لیزر یا PRP برای بیمار لزومی ندارد و عملا در نتیجه بی تاثیر و تنها ممکن است بار روانی مثبتی برای بیمار ایجاد کند. البته این امور مخصوصا داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل در تقویت موهای کرکی قبلی موجود در ناحیه کاشت و در نتیجه پرتر بنظر رسیدن نتیجه نهایی کاشت میتوانند موثر باشند.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# محمد حسن سلطاني 1395-09-25 05:50
سلام از دوستان كه مو كاشته اند واز پزشكان محترم ميخوام اين تجربه مرا انجام دهند .
واينكه بعد از زماني كه پزشك اجازه شستشو ميده حتمن با سرم شستشو سر را بشورن ودر طول روز به روشي كه ميگم سر را مرطوب كنن
يك شيشه شور را برداريد وسرم را داخل ان ريخته وبا پيف كردن ان سر را شسته يا مرطوب كنيد
حتما يك شيشه شور را برداشته وشامپو را با اب سرم داخل ان ريخته وبه وسيله ان شامپو را به سر بزنيد مطمين باشيد چنان زخم و دلمه سر را تميز وخوب ميكند كه خودتان تعجب ميكنيد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1395-11-02 11:54
باسلام و تشکر از شما دوست عزیز جهت اشتراک تجربه خود
بله اسپری آب نیز می تواند جهت شستشوی بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرد ولی این نکات حتما در این روش باید مدنظر باشد که ۱- حتما وضعیت پاشش آب به صورت پودری ( spray ) باشد و قبل از شستشو امتحان شود که در اسپری در حالت تیز ( stream ) نباشد. ۲- بدلیل حرکت مرتب دست در کنار ناحیه کاشت شده دقت شود که دست یا اسپری با ناحیه کاشت شده تماس پیدا نکند.
در مورد استفاده از سرم شستشو لزومی به این کار نیست مگر اینکه کیفیت آب منطقه مناسب شستشوی زخم تازه نباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


تماس با ما

آدرس: اصفهان - خیابان چهارباغ بالا - جنب مجتمع پارک - طبقه فوقانی بانک سپه - کلینیک تخصصی پوست ، پیوند مو و لیزر هور

تلفن: 03136662065 - 03136662224

تلفن مشاوره کاشت مو: 09109105484

*6655*1*5# :USSD کد

مکان ما روی نقشه

مشاوره رایگان حضوری

مشاوره رایگان حضوری کاشت مو و ابرو با "جناب آقای دکتر پارسا نوایی" روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته بین ساعت 4 تا 6 بعدازظهر بدون نوبت قبلی در محل کلینیک برقرار می باشد.