سن مناسب کاشت موسن مناسب کاشت مو و ابرو و نیز افراد کاندید انجام عمل پیوند موی طبیعی سر، ابرو یا ریش و سبیل همیشه به دلیل برخی دیدگاه‌ها و باورهای غلط و بعضا سودجویانه مورد بحث و سوال بوده است. در این بخش با نگرشی کاملا علمی به بررسی این دو مقوله می‌پردازیم.

بهترین سن کاشت مو

بهترین سن برای کاشت مو چه زمانی است؟

در گذشته با توجه به محدودیت تکنیک‌های کاشت مو امکان انجام جلسات متعدد کاشت مو وجود نداشت و به همین دلیل لازم بود تا برای مشخص شدن حد نهایی پیشرفت ریزش مو تا سن حداقل ۳۵ سالگی صبر نمود و سپس اقدام به انجام عمل کاشت موی طبیعی نمود اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنیک‌های کاشت مو و ظرافت بیشتر امکان انجام جلسات متعدد کاشت مو همزمان با پیشروی ریزش موهای فرد محیا شده است لذا دیگر سن خاصی برای انجام کاشت مو مطرح نبوده و در واقع زمانی که فاصله موهای موجود روی سر بیشتر از ۳ میلی‌متر شود می‌توان مابین موهای موجود کاشت مو انجام داد. در مورد کاشت ابرو نیز به شرط وجود فاصله بین موهای ابرو که امکان آسیب به موهای موجود حین کاشت را به حداقل برساند می‌توان در هر سنی اقدام به کاشت ابرو نمود. در ادامه به توضیح کاربرد هر یک از روش‌های کاشت مو در سنین مختلف و الگوهای ریزش موی گوناگون می‌پردازیم:

با استفاده از روش FUT برداشت نوار كاشت مو سن خاصي ندارد و در همه سنین می‌توان این کار را انجام داد، اما در روش FIT یا FUE برداشت گرافت‌های مو به صورت تک تک به همه کسانی که دچار ریزش مو شده‌اند توصیه نمی‌شود، بهتر است افراد بین ۱۸ تا ۲۵ سال که تازه دچار ریزش موی گسترده شده‌اند از این روش استفاده نکنند، چون در این سن همچنان ممکن است ریزش مو کامل نشده باشد و با ادامه ریزش مو نواحی بانک پشت سر که قبلا برداشت شده دچار ریزش شود که به تبع ریزش موهای کاشت شده جلوی سر را نیز به همراه خواهد داشت اما اگر ریزش مو محدود و در حد عقب رفتن شقیقه‌ها باشد این روش بسیار مناسب می‌باشد.

همچنین چنانچه چند سال پس از برداشت موها به روش کاشت مو تار به تار و به دلیل پیشروی ریزش مو نیاز باشد مجددا از بانک مو به روش نواری برداشت شود، نوار برداشت شده تو خالی و کم پشت خواهد بود و حجم مویی که باید از روش برداشت نوار عاید فرد شود کاهش خواهد یافت، لذا در وسعت ریزش موهای گسترده بهتر است ابتدا از روش برداشت نوار استفاده شده و سپس در صورت نیاز از روش برداشت FUE به عنوان مکمل آن استفاده شود و یا این که از ابتدا از روش ترکیبی جهت کاشت موی افراد با ریزش موی گسترده بهره گرفته شود.

کاشت مو FUT در اصفهان
متاسفانه دیده شده است در برخی موارد که هنوز محدوده ریزش مو مشخص نشده است اگر اشتباها و به دلیل کمبود مهارت و تجربه موهای بانک مو به روش FIT یا FUE از منطقه‌ای از بانک مو برداشت شود که جز ناحیه تحت تاثیر هورمون‌های مردانگی است، بعد از چند سال در اثر پیشروی ریزش مو دوباره خط موی کاشت شده دچار ریزش شده و مجددا جلوی سر خالی می‌شود اما غالب افراد در هر سنی می‌توانند از روش FUT استفاده کنند، چراکه در این روش نوار از منطقه مطمئنه (مطابق تصویر) که هرگز دچار ریزش نمی‌شود برداشت شده و با پیشرفت ریزش موی پشت سر مشکلی ایجاد نمی‌شود.
همچنین در مورد اسکالپ میکروپیگمنتیشن باید گفت چنانچه افراد جوانی که ریزش موی آن‌ها به تازگی شروع شده است، قصد انجام اسکالپ سر را دارند باید این کار با برنامه‌ریزی انجام کاشت مو در آینده انجام دهند چراکه منظره ناحیه میکرواسکالپ چنانچه مویی روی آن وجود نداشته باشد غیرطبیعی خواهد بود مگر آن که کل سر به حالت تیغ زده (شیو شده) نگهداری شود؛ اما در مورد زنانی که جهت پرپشت کردن موهای خود قصد انجام اسکالپ سر را دارند هیچگونه محدودیت سنی یا برنامه‌ریزی برای انجام کاشت مو در آینده مدنظر نخواهد بود چرا که تیپ ریزش موی زنانه به ندرت همراه با طاسی کامل موهای سر خواهد بود.
در مورد کاشت ابروی طبیعی نیز سن مطرح نمی‌باشد و چنانچه فاصله بین موهای ابرو افزایش یافته و تراکم ابروها کمتر از حد طبیعی به نظر برسد امکان کاشت ابرو وجود دارد، اما در مورد کاشت ریش و سبیل رعایت حداقل سن ۲۷ سالگی الزامی می‌باشد مگر در افرادی که سابقه خانوادگی عدم رویش کامل موهای صورت را داشته باشند.

 

کاشت مو روش sut در اصفهان

 

افراد کاندید پیوند مو 

علاوه بر در نظر گرفتن سن کاشت مو باید این نکته را در نظر گرفت که عمل کاشت مو در همه افراد امکان‌پذیر نیست و افرادی با شرایط خاص کاندید کاشت موی طبیعی هستند که شرایط این افراد عبارتند از:

1- مردان مبتلا به ريزش موي هورمونی - ژنتيکی (Androgenic Alopecia) که دچار درجات مختلفی از کم پشتی و یا طاسی سر هستند.
2- خانم‌هایی که مبتلا به ريزش موی هورمونی - ژنتيکی بوده و دارای موهای کم‌پشت و يا نازک در مناطق جلوی سر و نواحی مرکز سر هستند ولی از تراکم موی خوبی در قسمت پشت سر یا ناحيه دهنده بانک مو برخوردار می‌باشند. (در غیر این صورت بهتر است از دارودرمانی یا اسکالپ استفاده نمایند.)
3- افرادی که دچار ریزش ناحیه‌ای ابرو و یا کم‌پشتی ابروها هستند و یا به دنبال این هستند که مدل ابروی خود را تغییر دهند.
4- افرادی که به دنبال بعضی بیماری‌های پوستی دچار طاسی ناحیه‌ای شده‌اند. (به غیر از بیماری‌های خود ایمنی مانند ریزش موی سکه‌ای یا لیکن پلان چرا که در این افراد کاشت مو ممنوع می‌باشد و بهترین روش برای این افراد انجام اسکالپ می‌باشد.)
5- کسانی که به دنبال جراحی يا سوختگی در ناحيه صورت و يا صدمات وارده به صورت و يا ابروها و نيز به دنبال عمل لب شکری، ريش يا سبيل آن‌ها به صورت خطی يا منطقه‌ای دچار طاسی شده است.
6- افرادی که به دنبال انجام تاتو یا هاشور ابرو و چند سال بعد از آن دچار کم‌پشتی شديد و يا طاسی ابرو می‌شوند.
7- افرادي که قبلا برای زیبایی چهره و یا رفع طاسی و کم‌پشتی از روش‌هایی مانند روش Flap و يا لیفت ابروها و صورت استفاده کرده و از نمای غیرطبیعی آن نارضایتی دارند یا درصدد پوشاندن جای اسکار و زخم‌های آن هستند.
8- افرادی که به هر دلیلی نیاز به کاشت مو در محل بخیه، جای سوختگی، اسکار و جوشگاه زخم‌های قدیمی دارند.

 

دیدگاه‌ها  
# هستی 1399-09-01 19:02
سلام وقت ب خیر. ببخشید من دختر ۲۶ ساله ای هستم که ریزش مو ارثی دارم و جلو سرم کم مو هست و تارهای مو نازکی دارم و ۳ جلسه هم پی آر پی انجام دادم ولی متاسفانه جواب نگرفتم. آیا کاشت مو برای من مناسب است و برای خانم هایی که ریزش مو ارثی دارند کاشت مو جواب میدهد یا از روش های دیگر درمان باید استفاده کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-09-07 19:29
سلام
به شرطی که ریزش مو روی بانک موهای پشت سر بی تاثیر بوده و تنها جلو و روی سر را درگیر نموده باشد می توانید اقدام به کاشت مو نمایید در غیر اینصورت باید از روش های دیگر مانند اسکالپ سر استفاده نمایید.
شادو سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# محمدرضا 1399-07-13 13:32
سلام خسته نباشید
تو ۲۳ سالگی هم میشه کاشت انجام داد اگه الگوی ریزش معلوم باش ولی ریزش تکمیل نشده باش؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-07-18 09:19
سلام
بله اگر الگوی ریزش مشخص شده باشد محدودیت سنی برای انجام کاشت مو وجود ندارد ، در واقع زمانی که فاصله بین موهای موجود بیشتر از ۳ میلیمتر باشد می توان بین آن ها کاشت مو انجام داد البته باید گفت کاشت مو در سنین پایین و قبل از تکمیل روند ریزش مو ممکن است بعد از چند سال به یک جلسه تکمیلی دیگر کاشت مو نیاز پیدا شود.
شادو سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# پوریا 1399-06-18 16:56
سلام خسته نباشید بنده 31 ساله هستم بخوام برای کاشت مو اقدام کنم امکانش هست یا باید سنم بالاتر باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-06-21 17:39
سلام
همانطور که در متن قید شده دیگر سن ملاک انجام کاشت مو نبوده و در صورت مشخص شدن الگوی نهایی ریزش مو امکان انجام کاشت مو وجود دارد برای اطمینان از مناسب بودن شرایط جهت کاشت مو در ساعات مشخص شده جهت مشاوره رایگان حضوری به کلینیک مراجعه نمایید.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# حسین هاشمی 1399-03-30 10:27
سلام من 25 سال سن دارم ولی موهای بخش شقیقه های سرم کاملا ریخته و این خیلی تو روحیه ام تاثیر گذاشته الان بخوام برای کاشت مو اقدام کنم میشه یا سن خاصی داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-04-06 15:37
سلام
همانطور که در مقاله اشاره شد امروزه با پیشرفت تکنیک های کاشت مو و ظرافت بیشتر وسایل امکان انجام بیش از یک جلسه کاشت مو برای اکثر افراد امکان پذیر است پس اگر ریزش موی شما بصورتی است که بین موها فاصله بیش از ۳ میلیمتر ایجاد شده است امکان کاشت مو برای شما وجود دارد.
شاد و سلامت باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# گرجی 1399-01-03 17:06
سلام آقای دکتر خسته نباشید اگر فردی سیگار بکشه و بخواد بیاد عمل کاشت مو انجام بدهد باید سیگار را ترک کند بعد از عمل؟ اصلا سیگار کشیدن نتیجه ای در روند موهای کاشته شده داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# دکتر نوایی 1399-01-04 21:30
سلام
بله مصرف سیگار قبل و بعد از عمل ممنوع است چراکه تاثیر مستقیم در پرپشتی نتیجه نهایی یا ایجاد عارضه ای به نام نکروز که بعد نیاز به ترمیم دارد خواهد داشت.
دو هفته قبل از عمل و حداقل یک تا سه ماه بعد از عمل مصرف سیگار را به حداقب رسانده یا کاملا قطع نمایید.
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# يوسف 1396-10-15 17:06
سلام ميخواستم بدونم کاشت مو براي کسي که قرص ترک اعتياد مصرف ميکند مشکلي دارد?ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Admin 1398-02-20 15:45
باسلام
امکان کاشت مو در موارد استفاده از برخی از انواع مواد مخدر نیز وجود دارد
اکثر افراد مصرف سیگار و مواد مخدر را معادل یکدیگر در نظر میگیرند در حالی که اینچنین نیست و ضرر مصرف سیگار در دوره قبل و بعد از انجام جراحی پیوند موی طبیعی به مراتب بیشتر بوده و این ضرر به دو مورد اصلی مربوط می شود:
۱- سیگار حاوی نیکوتین بوده که موجب انقباض (تنگی) عروق شده که منجر به کاهش جریان خون لازم برای ترمیم نواحی کاشت و رشد موها می شود که ممکن است عارضه ای به نام نکروز در ناحیه کاشت ایجاد شود.
۲- همچنین مصرف سیگار موجب تنفس گاز مونوکسید کربن ناشی از آن شده که بدلیل چسبندگی بیشتر ( نسبت به اکسیژن ) به هموگلوبین مانع رسیدن اکسیژن به گرافت ها و در نتیجه کاهش تراکم نتیجه نهایی کاشت می شود.
لذا کاهش مصرف سیگار یا ترک سیگار در این بازه زمانی به شدت توصیه می شود،
ولی اکثر مواد مخدر فاقد این عوارض بوده و تنها ممکن است در مرحله تاثیر ماده بی حسی اخلال ایجاد کند که برای رفع این مورد باید با پزشک تیم کاشت مو مشاوره نمایید
شاد و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه


تماس با ما

آدرس: اصفهان - خیابان چهارباغ بالا - جنب مجتمع پارک - طبقه فوقانی بانک سپه - کلینیک تخصصی پوست ، پیوند مو و لیزر هور

تلفن: 03136662065 - 03136662224

تلفن مشاوره کاشت مو: 09109105484

*6655*1*5# :USSD کد

مکان ما روی نقشه

مشاوره رایگان حضوری

مشاوره رایگان حضوری کاشت مو و ابرو با "جناب آقای دکتر پارسا نوایی" روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته بین ساعت 4 تا 6 بعدازظهر بدون نوبت قبلی در محل کلینیک برقرار می باشد.