کاشت مو در خانم ها

انتظار از دست دادن موها با افزایش سن در آقایان عموماً امری طبیعی تلقی می گردد بویژه اگر یکی از بستگان نزدیک آنها دارای سابقه ریزش مو باشد. در حالیکه یک خانم حتی اگر دارای سابقه ریزش مو در اقوام نزدیک خویش (چه در آقایان وچه در خانم ها) باشد چنین انتظاری را ندارد و در واقع اعتقاد عمومی بر این است که نازکی وریزش موها یک پدیده مردانه می باشد و نازکی وریزش موها فقط برای خانم های بسیار مسن قابل قبول است.
ولی واقعیت چیزی بر خلاف انتظارات و اعتقادات عمومی می باشد. حقیقت این است که بسیاری از خانم ها ریزش مو را از سنین جوانی تا میانسالی تجربه کرده وشیوع شایعترین نوع ریزش مو در زنان یعنی ریزش موی آندروژنتیک (Female Androgenetic alopecia)  رو به افزایش است.
امروزه بسیاری از خانم ها ریزش مو را بعنوان یک واقعیت لمس کرده و در جستجوی راهی برای حل این مشکل از طریق درمان های دارویی ریزش مو و یا روش های کاشت مو هستند و می توان گفت امروزه بیشتر انواع ریزش مو در خانم ها به طور موفقیت آمیزی قابل درمان است.

 

- آیا زنان هم می توانند عمل کاشت مو را انجام دهند؟
پاسخ مثبت است، در بعضی از خانم ها بدون بیماری زمینه ای افزایش غیر طبیعی هورمون های مردانه باعث ریزش مو مشابه الگوی مردانه می شود، در بعضی موارد هم به دلیل داشتن زمینه ژنتیكی فولیكولهای مو نسبت به هورمون مردانه بسیار حساس شده و یك ریزش موی منتشر در روی سر ایجاد می شود كه در این موارد میتوان عمل پیوند مو را انجام داد.
اما در بقیه موارد نه تنها پیوند مو مفید نمی باشد بلکه ممکن است باعث ریزش دائمی موهایی شود که به راحتی با رفع عامل زمینه ای ریزش مو ، قابلیت رشد مجدد را داشته اند ، لذا تشخیص علت ریزش مو و راه درمان آن اولین اولویت پیش از تصمیم گیری برای انجام پیوند موی طبیعی می باشد.

 

- انواع ریزش موهای قابل درمان توسط کاشت موی طبیعی در خانم ها:

در ادامه به مهمترین دلایل ریزش مو در خانم ها که به وسیله پیوند موی طبیعی قابل درمان است اشاره می گردد (جهت اطلاع از انواع مختلف ریزش مو از بخش ریزش موی این سلیت دیدن فرمایید.) :
ریزش موی آندروژنتیک :
شایعترین نوع ریزش مو در خانم ها ریزش موی هورمونی – ژنتیکی از نوع زنانه است( Female Androgenetic alopecia )  این نوع از ریزش مو در حدود 20% از زنان را مبتلا نموده و در صد شیوع آن هنگام یائسگی و پس از آن با افزایش سن بیشتر می شود. عقیده براین است که بدون بیماری زمینه ای افزایش غیر طبیعی هورمون های مردانه باعث ریزش مو مشابه الگوی مردانه می شود، در بعضی موارد هم به دلیل داشتن زمینه ژنتیكی فولیكولهای مو نسبت به هورمون مردانه بسیار حساس شده و یك ریزش موی منتشر در روی سر ایجاد می شود كه در این موارد میتوان عمل پیوند مو انجام داد.

مراحل ریزش مو در خان ها و آقایان

ریزش مو در زنانی كه زود بالغ شده اند می تواند در سنین 20-18 سالگی شروع شود و ممكن است هیچ ارتباط ارثی واضحی نداشته باشد. تشخیص ریزش موی آندروژنتیک در یك زن باید توسط یك متخصص پوست و موی باتجربه صورت گیرد.


نما و مدل های ریزش موی آندروژنتیک در زنان:
در زنها نیز مانند مردها ،شایعترین علت ریزش مو، آندروژنتیك میباشد اما ریزش موی خانم ها با این علت معمولاً به سمت طاسی كامل مانند مردها نمی رود.
مدل های ریزش مو در زنان متنوع بوده و به راحتی قابل تشخیص نیستند. این نوع ریزش می تواند به صورت "ریزش موی تیپ زنانه" نبوده و از هیچ الگویی پیروی نكند.
مدل های پیشروی ریزش موی آندروژنتیك در زنها متنوع بوده و به شكل های زیر دیده می شود:

درجه اول : نازک شدن موها در مرکز پوست سر
درجه دوم : نازک شدن موها همراه با نواحی وسیع تر کم پشتی موها در پوست سر
درجه سوم : ریزش موها با الگوی مردانه در نواحی میانی سر همراه با ریزش موها در خط موی جلوی سر و اصطلاحا بلندتر شدن پیشانی.
البته طاسی کامل مردانه همانند آنچه در آقایان دیده می شود در خانم ها بسیار نادر است.
 مدل پیشروی ریزش موی آندروژنتیك در خانم ها

سایر علل شایع ریزش مو در خانم ها که با پیوند موی طبیعی قابل درمان است عبارتند از :


تریكوتیلومانیا (Trichotillomania) :
پیچاندن و كندن موی وسواسی و غیر ارادی است که معمولاً به صورت ریزش موهای ناحیه ای می باشد. چرا كه اغلب بیماران عادت دارند از یك ناحیه مشخص مو بكنند. درمان این بیماری بدون شناختن و درمان منشاء روانی آن امكان پذیر نیست. در این موارد چنانچه 6 ماه پس از درمان کامل اختلالات روانی مویی رشد نکرد می توان از پیوند مو استفاده نمود.

ریزش موهای ناحیه ای

 

آلوپسی مثلثی
كاهش مو در شقیقه ها كه گاهی در بچگی شروع می شود. ریزش مو می تواند كامل باشد یا تعدادی موی نازك باقی بماند. علت آن مشخص نیست اما درمان جراحی دارد.

كاهش مو در شقیقه ها ( ریزش آلوپسی مثلثی )

 

ریزش موی ناشي از کشش موها (Traction alopecia) :
 این نوع ریزش مو ناشی از کشش مداوم ، فشار ویا استرس مکانیکی طولانی مدت برروی موهاست وممکن است در افرادی که موهای سر خود را محکم به هم می بافند اتفاق بیفتد.
ریزش موی کششی دائم است ولی به درمان کاشت مو به خوبی پاسخ می دهد.
بیشتر در زنان سیاهپوست با مدل های موی خاص كه با كشیدن بیش از اندازه مو همراه هستند، دیده می شود.ریزش موی ناشي از کشش موها

 

 
ریزش موی ناشی از جوشگاه: (Scarring alopecia)  
حالتی است که در آن ریزش مو به دلیل آسیب فولیکول های مو ناشی از ضربه های فیزیکی ، عفونت قارچی درمان نشده و یا سوختگی اتفاق می افتد. آلوپسی کششی نیز می تواند منجر به این نوع از ریزش مو گردد. درمان این حالات پیوند موی طبیعی می باشد.

 

- مشاوره با پزشک متخصص پیوند مو :

خانم مبتلا به ریزش مو بایستی مشاوره با پزشک متخصص پیوند مو را حتماً مد نظر قرار دهد. این مشاوره هم جنبه های پزشکی وهم جنبه های زیبایی را شامل می گردد .

 

جنبه های پزشکی: جنبه های پزشکی بر روی معاینه و شرح حال به منظور یافتن دلیل اصلی ریزش مو تمرکز دارد. در خانمی که از لحاظ جسمی وروحی سالم است شایعترین علت ریزش مو همانگونه که قبلاً ذکر گردید ریزش موی آندروژنتیک از درجات اول ، دوم ویا سوم است.
در صورتیکه شرح حال ومعاینۀ فیزیکی بیمار دلالت برهیچگونه بیماری زمینه ای خاصی ننموده والگوی ریزش مو به وضوح از نوع هورمونی – ژنتیکی باشد انجام سایر آزمایشات ضرورتی ندارد ولی اگر الگوی ریزش مو مشخصاً از نوع هورمونی –ژنتیکی نبوده ویا احتمال بیماری زمینه ای را مطرح نماید استفاده از سایر آزمایشات وتاریخچه شخصی وخانوادگی بیمار اهمیت می یابد .


اگر علت انجام معاینات اولیه پزشکی یافتن عامل ریزش مو باشد این معاینات می توانند به تشخیص بیماری های زمینه ای که قبل از آن مشخص نبوده اند منجر گردد.ریزش مو می تواند علامت یک بیماری خاص سیستم ایمنی ویا علامتی از یک بیماری با تولید بیش از حد هورمون های مردانه باشد. لازم به ذکر است وجود بیماری زمینه ای قطعاً نمی تواند مانعی برای انجام کاشت موی طبیعی باشد ولی ممکن است درمان آن بیماری قبل از انجام کاشت مو ضرورت داشته باشد. در مواردی که احتمال وجود یک بیماری زمینه ای مطرح باشد پزشک متخصص پیوند مو بیمار را به پزشک متخصص مربوطه برای انجام معاینات واقدامات تشخیصی بیشتر ارجاع می نماید. ریزش مو می تواند اولین علامت یک بیماری زمینه ای باشد که با درمان مناسب سبب بهبود ریزش مو در این موارد خواهد شد ونیازی به درمان اختصاصی ریزش مو نخواهد بود. برخی از علل ریزش موی موقت نظیر تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی خودبخود ازبین می روند. درمواردی که دورۀ طولانی مدتی از یک ریزش موی موقتی رخ می دهد  نظیر مواردی که بیمار تحت درمان با داروهای ضد سرطان به مدت طولانی بوده وبه همین دلیل دچار ریزش مو می گردد. مشاوره با پزشک متخصص پیوند مو حتی به منظور استفاده از پروتزهای مو می تواند صورت گیرد.

 

جنبه های زیبایی : می توان گفت هدف اولیه انجام پیوند مو به منظور تأمین زیبایی است. چگونگی احساس یک زن نسبت به ظاهر خویش وانتظارات او از جلوه زیبایی خود در چشم دیگران تشکیل دهنده اساس این بخش از مشاوره می باشد که اهمیت آن هم اندازۀ یافتن علت ریزش مو است.
بیمار از لحاظ زیبایی اهدافی را دنبال می نماید که امیدوار است با پیوند مو به آنها دست یابد . پزشک در این بخش از مشاوره بایستی با واقع گرایی کامل بیمار را از نتایج نهایی این عمل و نیل به اهداف زیبایی بیمار از طریق روشهای جراحی ویا غیر جراحی درمان ریزش مو یاری نماید.
نتایج حاصل از مشاورۀ پزشکی وزیبایی به عنوان راهگشای اولیه در چگونگی انتخاب روش های جراحی ویا غیر جراحی ترمیم مو متناسب با نیازهای بیمار به کار گرفته می شوند.

 

- روش های درمانی غیرجراحی ریزش مو در خانم ها :

اساس روش های درمانی بازگردانندۀ موها در خانم ها بر پایه جراحی کاشت موی طبیعی ویا استفاده از تکنیک های ترمیم مو است. درمانهای دارویی در موارد ریزش موی آندروژنتیک در زنان ، مشابه همین نوع ریزش در مردان است و بیشتر بر پایه استفاده از داروی ماینوکسیدیل انجام می گیرد ، این محصول به عنوان نوعی درمان غیر جراحی بوسیله انجمن غذا وداروی آمریکا ( FDA ) مورد تأیید قرار گرفته است.
پزشک متخصص پیوند موی طبیعی تصمیم می گیرد که این دارو را برای کدامیک از بیماران تجویز نماید زیرا پاسخ درمانی در تمامی افراد نسبت به این دارو یکسان نمی باشد.

 

- چه موقع خانمی با ریزش مو کاندید مناسبی برای کاشت مو می باشد؟
ریزش مو در خانم ها نیز همانند آقایان رخ می دهد و روز به روز بر تعداد زنانی که بدنبال یافتن روش های درمان دارویی و یا جراحی مناسب برای خویش می باشند افزوده می گردد. دیگر از زمانی که خانم ها میلی به جدی گرفتن ریزش موی خود نداشته و یا آن را پدیده ای اجتناب ناپذیر ناشی از افزایش سن می دانستند سال های زیادی گذشته است.
امروزه پیوند موی طبیعی به عنوان یکی از روش های درمانی ریزش مو در خانم ها بویژه در کسانی که ریزش موی آنها اساس ژنتیکی وارثی دارد شناخته شده است. به این نوع از ریزش مو "ریزش مو با الگوی زنانه"  گفته می شود که همانند "ریزش مو با الگوی مردانه " جنبه هورمونی- ژنتیکی دارد. این نوع از ریزش مو شایعترین فرم ریزش موی دائم شناخته شده در خانم ها می باشد .
تا زمانیکه علت اصلی وچگونگی تداوم ریزش مو در یک خانم (از لحاظ دائمی و یا موقتی بودن ریزش موها) با اطمینان تشخیص داده نشود نباید هیچگونه اقدام درمانی انجام گردد. با اینکه ریزش موی ژنتیکی با الگوی زنانه شایعترین علت ریزش موی دائمی در خانم ها شناخته شده ولی علل گوناگون دیگری نیز سبب انواع ریزش موی دائم و یا موقتی در خانم ها می گردند که باید وجود آن ها قبل از انجام پیوند موی طبیعی در فرد رد شوند.
از پیوند موی طبیعی در درمان ریزش موی موقت استفاده نمی گردد. به عبارت دیگر استفاده از پیوند موی طبیعی ویا سایر روش های جراحی به هیج وجه نباید در درمان ریزش موی موقتی به کار گرفته شوند.
پیوند موی طبیعی ممکن است به عنوان روش درمان انتخابی برای درمان ریزش موی با الگوی زنانه مورد استفاده قرار گیرد اما تا زمانیکه بیمار بطور کامل علل اساسی درمان و نتایج نهایی قابل انتظار از آن را درک نکرده است نباید هیچگونه اقدام درمانی برای وی انجام گیرد.
پس از اینکه مشخص گردید که دلیل نازکی موهای یک خانم ریزش مو با الگوی زنانه بوده وعلت دیگری ندارد پیوند مو بایستی به عنوان یک درمان مد نظر قرار گیرد.
 ریزش موی ارثی

قدم بعدی انجام یک بحث باز و صادقانه بین بیمار خانم  و پزشک متخصص پیوند مو می باشد.
پیوند مو نبایستی با اغواگری به عنوان درمان ریزش مو به بیمار تحمیل گردد بلکه وی بایستی خود با فهم کامل دلایل توصیه پزشک این عمل را انتخاب نماید . از سوی دیگر بیمار نیز نباید در شرایطی که پزشک انجام پیوند مو را به وی توصیه نمی نماید بر انجام عمل پا فشاری نماید. تصمیم به انجام پیوند موی طبیعی بایستی تنها بر پایه قضاوت و تشخیص حرفه ای پزشک پس از معاینه کامل بیمار و نیز انجام بحثی کاملا صادقانه مابین بیمار وپزشک راجع به اثر بخشی عمل، نتایج نهایی مورد انتظار بیمار، جزئیات عمل، اثرات جانبی وعوارض احتمالی صورت می پذیرد.

الگوی ریزش موی ارثی در خانم ها متفاوت از الگوی مردانه است. این ریزش مو در خانم ها به صورت منتشرتر از مردان وبه شکل نازکی موها خود را نشان می دهد در حالیکه در آقایان ریزش کامل موها (طاسی) بیشتر دیده می شود. میزان وسرعت ریزش مو در تعیین اینکه یک خانم کاندید مناسبی برای پیوند مو می باشد یا خیر از اهمیت به سزایی برخوردار هستند.

 

پزشک متخصص پیوند مو با معاینه پوست سر و نیز بررسی تاریخچه فردی وخانوادگی بیمار و گفتگو با بیمار می تواند پاسخ سئوالات زیر را مشخص نماید:

1- آیا تراکم موی موجود در ناحیه دهنده چه در زمان حال وچه در آینده به اندازه ای می باشد که انجام پیوند مو به عنوان یک روش درمانی پایدار مدنظر باشد یا خیر ؟
2- آیا در صورت انجام پیوند مو نتایج حاصله سبب برآورده شدن انتظارات بیمار از لحاظ بهبود وضعیت زیبایی می گردد یا خیر؟

عدم وجود تراکم موی کافی در ناحیه دهنده می تواند سبب کنار گذاشتن پیوند مو به عنوان یک درمان انتخابی و پایدار برای ریزش مو گردد. برای مثال در تعدادی از خانم ها الگوی ریزش مو به صورت منتشر وبا پیشرفت سریع می باشد به طوریکه پزشک را در برداشت موی کافی از ناحیه دهنده پشت سر به منظور انتقال به نواحی کم پشت جلوی سر دچار مشکل جدی می سازد.

سایر خصوصیات پوست ومو که معمولاً پزشک آنها را مد نظر قرار می دهد عبارتند از : رنگ مو ، جنس مو ، میزان تجعد مو و نیز میزان تفاوت رنگ پوست و مو. این خصوصیات سبب می گردد که پزشک با استفاده از آنها بتواند به حداکثر راندمان ایجاد زیبایی در بیمار دست یابد.  

 

در صورتیکه ناحیه دهنده دچار کم پشتی باشد ممکن است پیوند مو فقط بتواند سبب بهبودی جزئی وضعیت ناحیه گیرنده از تراکم موها شود و تأثیری زیادی در بازگشت تراکم اولیه موها نخواهد داشت.
نکته دیگری که باید هم در آقایان وهم در خانم ها مورد توجه قرار گیرد عبارت است از میزان وسرعت کم پشت شدن موها ، مثلا در مواردیکه سرعت ریزش مو بالا بوده وتراکم موها در ناحیه دهنده روبه کاهش است میزان موی باقی مانده برای جبران ریزش موی آینده بسیار ناچیز خواهد بود. در این صورت پزشک وبیمار بایستی با واقع بینی در مورد میزان اثربخشی وانتظارات بیمار از انجام پیوند مو در سال های آتی به بحث بپردازند و بیمار بایستی تصمیم بگیرد که آیا نتایج نهایی پیش بینی شده انجام پیوند مو برای وی توجیه کنندۀ زمان وهزینه صرف شده ونیز میزان سختی و ناراحتی ایجاد شده ، خواهد بود یا خیر؟

خانم ها بیش از آقایان در معرض تهاجم تصورات ذهنی ناشی از مشاهده تصاویر تبلیغاتی ساختگی قبل و بعد از عمل با ایجاد تراکم بسیار بالا هستند تصاویری که سبب می گردند خانم ها چنین ذهنیتی را برای خود پس از انجام پیوند موی طبیعی متصور باشند. این تصاویر غیر واقعی ممکن است هنگام جلسات مشاوره در زمینه ذهنی بیمار بوده وچنین انتظاراتی را برای وی ایجاد نمایند. این انتظارات و تصورات نادرست بایستی با مشاورۀ واقع گرایانه از ذهن بیمار خارج گردند.

در اکثریت موارد خانم هایی که تحت عمل پیوند موی طبیعی توسط یک پزشک متخصص پیوند موی ماهر و با تجربه قرار گرفته اند به میزان بسیار بالایی از نتایج عمل خود راضی هستند. این میزان رضایت هم به واسطه تجربه ومهارتهای تکنیکی پزشک وهم به دلیل ایجاد یک انتظار واقعی برای بیمار قبل از عمل می باشد که با انجام پیوند مو و رسیدن به آن انتظارات رضایت.بیمار حاصل می گردد.

 

- تکنیک انجام پیوند مو در خانم ها :

تکنیک های پیوند مو در خانم ها براساس چگونگی کاشت گرافتها در مناطق دچار ریزش مو انتخاب می گردند. نوع گرافت ها وتعداد جلسات پیوند مو تصمیماتی هستند که براساس اهداف بیمار در مورد میزان تراکم نهایی موها اتخاذ می گردند.

نوشتن دیدگاه


تماس با ما

آدرس: اصفهان - خیابان چهارباغ بالا - جنب مجتمع پارک - طبقه فوقانی بانک سپه - کلینیک تخصصی پوست ، پیوند مو و لیزر هور

تلفن: 03136662065 - 03136662224

تلفن مشاوره کاشت مو: 09109105484

*6655*1*5# :USSD کد

مکان ما روی نقشه

مشاوره رایگان حضوری

مشاوره رایگان حضوری کاشت مو و ابرو با "جناب آقای دکتر پارسا نوایی" روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته بین ساعت 4 تا 6 بعدازظهر بدون نوبت قبلی در محل کلینیک برقرار می باشد.